Zapraszamy do oglądania nowej ekspozycji stałej. Tym razem jest to sala ekspozycyjna poświęcona historii Ziębic. Tego typu ekspozycji bardzo brakowało w ziębickim muzeum i choć od lat stara się ono łączyć funkcję jedynego w Polsce muzeum specjalistycznego z zakresu sprzętu gospodarstwa domowego z funkcją muzeum regionalnego to nie istniała tu sala wystawowa poświęcona bogatej historii Ziębic. Wynikało to głównie z trudności lokalowych, gdyż muzeum jako jeden z wielu użytkowników ratusza miejskiego w Ziębicach ma zbyt mało pomieszczeń aby zaprezentować soje zbiory w należyty sposób. W ciągu ostatnich 2 lat ta kiepska sytuacja lokalowa muzeum poprawiła się jednak nieznacznie, gdyż w 2006 r. muzeum otrzymało część pomieszczeń w piwnicy ratusza (dawne zaplecze restauracji Ratuszowa) i urządzono tam ponad rok temu nową ekspozycję broni wojskowej i myśliwskiej zarówno palnej jak i białej, a także przeniesiono ze względu na lepsze warunki ekspozycyjne kolekcję sakralnej rzeźby drewnianej. I właśnie w niedużym pomieszczeniu na I piętrze ratusza, zwolnionym przez kolekcję rzeźby, przygotowano nową ekspozycję poświęconą dziejom Ziębic zatytułowaną SAMBICE-MUNSTERBERG-ZIĘBICE.
Zwiedzający będą mogli tu obejrzeć najcenniejsze eksponaty, materialne ślady zaświadczające o bogatej i burzliwej przeszłości miasta, m.in. dawne pieczęcie miejskie i cechowe, mapy, fotokopie najstarszych dokumentów dotyczących naszego miasta oraz inne przedmioty związane z jego przeszłością. Na podstawie plansz poglądowych, fotokopii starych dokumentów i grafik oraz oryginalnych eksponatów będzie można poznać lub wzbogacić swoją regionalna wiedzę historyczną. Muzeum traktuje nową ekspozycję zaledwie jako zaczątek budowy znacznie większej wystawy stałej poświęconej naszemu miastu i jego przeszłości, tak więc bardzo chętnie będziemy przyjmować sugestie zwiedzających co do dalszego rozwoju tej ekspozycji. Wszystkie je postaramy się w miarę naszych możliwości lokalowych i finansowych brać pod uwagę przy planowaniu rozwoju tego działu w naszym muzeum. Zapraszamy również ziębiczan i kolekcjonerów będących w posiadaniu przedmiotów mogących uatrakcyjnić tą wystawę do zgłaszania się w muzeum, chętnie, choćby czasowo pokażemy Państwa eksponaty naszym zwiedzającym.