ZAJĘCIA MUZEALNE

Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach organizuje zajęcia i warsztaty muzealne dla grup dzieci, młodzieży i dorosłych.

Minimalna wielkość grupy to 10 osób.

Liczba uczestników zajęć i warsztatów nie może przekroczyć jednorazowo 25 osób.

Zajęcia i warsztaty odbywają się w dni powszednie od wtorku do piątku w godzinach pracy muzeum. 

Zajęcia i warsztaty sa odpłatne, uczestnicy zajęć i warsztatów muzealnych ponoszą jedynie koszt biletu wstępu do muzeum - także w środy.

Terminy zajęć i warsztatów należy uzgadniać z wyprzedzeniem telefonicznie pod nr 74 81 91 378.

Przed wyborem zajęć i warsztatów prosimy o zapoznanie się poniżej z ich tematyką oraz zaleceniami dotyczącymi ich uczestników. 

Muzeum proponuje następujące tematy warsztatów i zajęć muzealnych: 

WARSZTATY MUZEALNE

Prowadząca: Sylwia Skowroń 

1. Babcine makatki 

Dzieci tkają makatki z włóczki na małych krosnach, wg własnych wzorów i pomysłów. Nauka tkactwa, jednego z najstarszych rzemiosł znanych ludzkości. Zajęcia dla dzieci w wieku od 10 lat. Wymagane podstawowe umiejętności manualne.

2. Decoupage

Uczestnicy warsztatów, m.in. na podstawie zbiorów muzeum, dowiadują się, na czym polega ta technika zdobnicza. Własnoręcznie dekorują przedmioty nadając im nowe zastosowanie. UWAGA - uczestnicy przynoszą na zajęcia własne przedmioty, które w czasie zajęć będą ozdabiać. Przedmioty te muszą być pomalowane (najlepiej farbą akrylową) na biało, np. słoiczki, pudełeczka, naczynia itp. Zajęcia dla osób nie uczulonych na kleje! Zajęcia dla dzieci od 6 roku życia, wymagane zdolności manualne, w tym umiejętność posługiwania się nożyczkami.

3. Gliniane naczynia przodków 

Nauka garncarstwa, jednego z najstarszych rzemiosł znanych ludzkości. Dzieci z gliny tworzą kubeczki, talerzyki, spodeczki. Gotowe naczynia malują farbami, dzieła zabierają do domu do wyschnięcia. Zajęcia dla osób nieuczulonych na farby i glinę! Zajęcia dla dzieci od 6 roku życia. Wymagane podstawowe umiejętności manualne.

4. Łąka Josepha Langera

Uczestnicy zajęć oglądają oryginalne rysunki i obrazy kwiatów wykonane przez malarza, starają się rozpoznać kwiaty. Za pomocą farb akrylowych projektują swoją łąkę. Zajęcia dla osób nie uczulonych na farby! Zajęcia dla dzieci od 5 roku życia, dziecko powinno mieć podstawowe umiejętności manualne.

5. Rysunek na szkle

Uczestnicy tworzą własne kompozycje na szkle inspirując się rysunkami na szkle ze zbiorów ziębickiego muzeum. Zajęcia dla osób nie uczulonych na farby! Zajęcia dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych posiadających zdolności manualne.

6. Rodzinny portret 

Dzieci na deskach malarskich tworzą portret członka rodziny, przed zajęciami oglądają portrety w muzeum. Zajęcia dla osób nie uczulonych na farby! Zajęcia dla dzieci od 5 roku życia. Wymagane podstawowe umiejętności manualne.

7. Witraże

Uczestnicy dowiadują się czym jest witraż, oglądają projekty witraży Josepha Langera, tworzą swoje za pomocą gładkiej bibuły i czarnego bloku technicznego. Zajęcia dla dzieci od 8 roku życia, wymagane są zdolności manualne w tym umiejętność posługiwania się nożyczkami. Zajęcia dla osób nieuczulonych na klej! 

ZAJĘCIA MUZEALNE

Prowadzący: Jarosław Żurawski 

1. Po co istnieją muzea?

Pierwsze z cyklu - Działalność muzeów, zajęcia dla dzieci rozpoczynających przygodę muzealną. Zajęcia dla dzieci od 8 roku życia. Od uczestników wymagana jest umiejętność czytania i pisania.

2. Jak chroni się eksponaty w muzeum?

Drugie z cyklu - Działalność muzeów, zajęcia dla młodej publiczności muzealnej omawiające zasady postępowania z muzealiami. Zajęcia dla dzieci od 8 roku życia. Od uczestników wymagana jest umiejętność czytania i pisania.

3. Niezwykłe opowieści o zwykłych przedmiotach

Zajęcia przeznaczone dla najmłodszej publiczności muzealnej, która w formie zagadek i zabawy rozpoznaje zastosowanie, przeznaczenie i sposób użytkowania dawnych przedmiotów codziennego użytku. Od uczestników nie wymagana jest umiejętność czytania i pisania.

4. W gościnie u pana Langera

Zajęcia polegające na zapoznaniu się z dorobkiem twórczym ziębiczanina, artysty malarza i kolekcjonera Josepha Langera. Zajęcia dla dzieci od 8 roku życia. Od uczestników wymagana umiejętność czytania i pisania.

5. Zabytki Ziębic

Przedstawienie w formie prezentacji najważniejszych zabytków Ziębic. Zajęcia dla dzieci od 8 roku życia. Od uczestników wymagana umiejętność czytania i pisania, pożądana podstawowa znajomość dziejów miasta i regionu.

6. Różnorodność językowa i wielokulturowość regionu

Przedstawienie w formie prezentacji różnych postaci, obiektów i wydarzeń  na terenie regionu dokumentująca jego wielokulturowość etniczną, historyczną i językową. Zajęcia dla dzieci od 13 roku życia i osób dorosłych. Od uczestników wymagana umiejętność czytania i pisania, pożądana podstawowa znajomość dziejów Polski i regionu oraz posługiwanie się mapą.

7. Sambice – Műnsterberg – Ziębice. 700-lecie Księstwa Ziębickiego

Przedstawienie w formie prezentacji różnych obiektów, faktów i wydarzeń na terenie Ziębic i Ziemi ziębickiej, niekoniecznie kojarzonych jako zabytki i zapoznanie się z ich historią i współczesnością. Zajęcia dla dzieci od 13 roku życia. Od uczestników wymagana umiejętność czytania i pisania, pożądana podstawowa znajomość dziejów miasta i regionu oraz posługiwanie się mapą.   

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej oferty zajęć.