18 maja, jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów i Muzealników. Z tej okazji, w latach minionych zapraszaliśmy publiczność muzealną w nasze progi na Noc Muzeów. W tym roku, w związku z trwającą pandemią Covid19 i obowiązującym reżimem sanitarnym w placówkach kultury, po raz drugi nie możemy Was zaprosić z okazji międzynarodowego święta muzeów i muzealników w nasze mury. Dzięki uprzejmości autora zdjęć pana Grzegorza Noculaka zapraszamy Was na wirtualny spacer po naszym muzeum, podczas którego zobaczycie część naszych stałych, ostatnio częściowo zmodernizowanych ekspozycji. Pokażemy też, niedostępną na co dzień dla zwiedzających salę Rady Miejskiej w Ziębicach. Mamy nadzieję, że ta Wirtualna Ziębicka Noc Muzeów zachęci Was do osobistego odwiedzenia naszego muzeum, które od 4 maja przyjmuje zwiedzających w reżimie sanitarnym i czeka na Was. Zapraszamy do naszego muzeum! ZIĘBICKA WIRTUALNA NOC MUZEÓW 2021

Zachęcamy również do śledzenia wydarzeń online przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów i Muzealników na profilu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

noc muzeow online

Od 4 maja 2021 r. muzeum będzie czynne dla zwiedzających. ZAPRASZAMY!

Muzeum bedzie pracować w reżimie sanitarnym.

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ WSTĘP DO MUZEUM JEST LIMITOWANY (WSTĘP JEDNORAZOWO DLA MAX. 5 OSÓB), CO MOŻE WIĄZAĆ SIĘ Z OCZEKIWANIEM NA ROZPOCZĘCIE ZWIEDZANIA. MUZEUM MOŻE TEŻ BYĆ OKRESOWO ZAMKNIĘTE! CZAS ZWIEDZANIA MUZEUM WYNOSI, W ZALEŻNOŚCI OD ZAINTERESOWANIA, OD 40 DO 60 MINUT. GRUPOM O WIELKOŚCI POWYŻEJ 5 OSÓB ZALECAMY ZWIEDZANIE MUZEUM W DNI POWSZEDNIE OD WTORKU DO PIĄTKU - WEJŚCIE DO MUZEUM GRUP WIĘKSZYCH NIŻ PIĘCIOOSOBOWYCH W WEEKEDY MOŻE NIE BYĆ MOŻLIWE, A CZAS OCZEKIWANIA NA WEJŚCIE DO MUZEUM POWINIEN BYĆ W DNI POWSZEDNIE KRÓTSZY NIŻ W WEEKENDY KIEDY WEJŚCIA DO MUZEUM SĄ MOŻLIWE TYLKO O PEŁNYCH GODZINACH. ZALECAMY PRZED WIZYTĄ W MUZEUM SPRAWDZANIE DORAŹNYCH ZMIAN W CZASIE JEGO PRACY NA STRONIE  www/muzeumziebice/aktualnosci LUB TELEFONICZNIE: 74 81 91 378. 

MUZEUM CZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH OD WTORKU DO NIEDZIELI, Z WYJĄTKIEM ŚWIĄT, W GODZINACH:

- od wtorku do piątku od godz. 1000 do godz. 1600, ostatnie wejście o godz. 1530

- w soboty i niedziele w miesiącach VI, VII, VIII, IX wejścia do muzeum tylko o pełnych godzinach: 1100, 1200, 1300, 1400, 1500

- w soboty i niedziele w miesiącach I,  II, III, IV, V, X, XI, XII wejścia do muzeum tylko o pełnych godzinach: 1200, 1300, 1400, 1500

WSTĘP BEZPŁATNY W ŚRODY


MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI ORAZ ŚWIĘTA:

1 i 6 stycznia, Wielki Piątek czynne od 1000 do 1300 (ostatnie wejście o 1230), Wielką Sobotę, I i II dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja oraz 2 maja jeżeli wypada w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 2 maja wypada od wtorku do piątku czynne jak w weekend  – ostatnie wejście o 1500), Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia oraz 24 i 31 grudnia jeżeli wypadają w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 24 i 31 grudnia wypadają od wtorku do piątku czynne od 1000 do 1300 - ostatnie wejście o 1230).

ZASADY ZWIEDZANIA ZWIĄZANE ZE ZWIĘKSZONYM REŻIMEM SANITARNYM:


W ZWIĄZKU Z KONIECZNOŚCIĄ ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMIOLOGICZNEGO ZWIEDZAJĄCYM ORAZ PRACOWNIKOM, MAKSYMALNA ILOŚĆ JEDNORAZOWO ZWIEDZAJĄCYCH EKSPOZYCJE NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ 5 OSÓB ZWIEDZAJĄCYCH.ZWIEDZAJĄCY OCZEKUJĄ PRZED WEJŚCIEM DO MUZEUM I SYGNALIZUJĄ SWOJE PRZYBYCIE DZWONKIEM PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH.ZWIEDZANIE ROZPOCZYNA SIĘ W GRUPACH MAX. 5 OSOBOWYCH PO DOKONANIU POMIARU TEMPERATURY CIAŁA I ODKAŻENIU RĄK PRZEZ ZWIEDZAJĄCYCH. OSOBY, U KTÓRYCH TEMPERATURA CIAŁA BĘDZIE WYŻSZA NIŻ 37º C NIE BĘDĄ WPUSZCZANE DO MUZEUM.MUZEUM MOŻE ORGANIZOWAĆ SPOTKANIA, WARSZTATY I ZAJĘCIA TYLKO DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH, KTÓRYCH WIELKOŚĆ NIE PRZEKRACZA 25 OSÓB, Z ZACHOWANIEM REŻIMU SANITARNEGO ORAZ NA PODSTAWIE ZAPISÓW UCZESTNIKÓW. 

REGULAMIN ZWIEDZANIA MUZEUM S.G.D. W ZIĘBICACH

Otwarte

kartka wielkanocna mala

Informujemy, że decyzją władz państwowych, w związku z pandemią COVID-19, muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających od dnia 20 marca 2021 r. do odwołania.

Wszelkie sprawy administracyjne prosimy załatwiać zdalnie:

- telefonicznie pod nr: 74 81 91 378;

- pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

- przy pomocy elektronicznej skrzynki podawczej na portalu: epuap.gov.pl;

- korespondencję i wiadomości można pozostawiać w skrzynce pocztowej przed wejściem do muzeum.

nieczynne

 

Od 6 kwietnia 2021 r. rusza Loteria Muzealna! Każdy kto zakupi w okresie od  kwietnia do 31 sierpnia 2021 r. bilet wstępu do muzeum, może wziąć udział w Loterii. Wystarczy zsumować wszystkie cyfry z numeru kolejnego kupionego biletu, paragonu lub faktury potwierdzającej zakup wstępu do muzeum. Jeżeli suma tych cyfr jest równa 21 - trafiłeś "Oczko" i możesz wybrać sobie dowolny, jeden artykuł, jaki mamy do sprzedaży w kiosku muzealnym, a są to m.in: ciekawe książki, katalogi zbiorów i gadżety jak np. kubki, torby, koszulki. 

Zapraszamy do zabawy!

Regulamin konkursu na stronie: Regulamin

jak grac w oczko black jack zasady

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach zaprasza grupy zorganizowane (do 20 osób) na warsztaty z wykonywania kartek wielkanocnych. Warsztaty będą odbywać się w siedzibie muzeum w reżimie sanitarnym (maseczki -  dla osób powyżej 5 lat, pomiar temperatury, dystans, odkażanie rąk), w godzinach pracy muzeum, w dniach od 9 do 12 i od 16 do 19 marca.

Obowiązują zapisy telefoniczne pod nr tel. 748191378 - ilość miejsc ograniczona.

Cena biletu wstępu 6 zł od osoby. 

Serdecznie zapraszamy!!!

warsztaty wielkanocne

W trudnym dla wszystkich roku, pomimo trudności przez kilka miesięcy raz w tygodniu, w maleńkiej wsi Baldwinowice pod Ząbkowicami Śląskimi odbywały się zajęcia z projektu “Wyjdź poza ramy!- interdyscyplinarne spotkania ze sztuką i kulturą przełomu XIX i XX wieku” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.W trudnym dla wszystkich roku, pomimo trudności przez kilka miesięcy raz w tygodniu, w maleńkiej wsi Baldwinowice pod Ząbkowicami Śląskimi odbywały się zajęcia z projektu “Wyjdź poza ramy!- interdyscyplinarne spotkania ze sztuką i kulturą przełomu XIX i XX wieku” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Realizatorem projektu była Fundacja Lawendowa Alternatywa. Celem spotkań było przybliżenie uczestnikom kultury i sztuki przełomu wieków oraz odświeżenie pamięci o polskich twórcach Młodej Polski. Projekt miał za zadanie przybliżyć kulturę tego okresu mieszkańcom powiatu ząbkowickiego.Zrealizowanych zostało ponad 30 spotkań:

W MUZEUM INACZEJ – cykl warsztatów interaktywnych dzięki współpracy z Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, podczas których podopieczni Stowarzyszenia “Szansa” z SOSW w Ząbkowicach Śląskich odkrywali tajniki i ciekawostki zbiorów muzealnych. W tak trudnych warunkach pandemicznych pracownicy Muzeum organizowali dla dzieci także warsztaty zdalne z dawnych technik zdobniczych czy pieczenia pierników według historycznych receptur w zabytkowych formach. 

KONKURS WYJDŹ POZA RAMY ! – w ramach konkursu dzieci z regionu, jak również dzieci z SOSW w Ząbkowicach Śląskich wcielali się w role i tworzyli własne inscenizacje wybranych obrazów mistrzów polskiej sztuki przełomu wieków. ŻYWE OBRAZY – cykl artystycznych, interdyscyplinarnych spotkań warsztatowych podczas których uczestniczki zapoznały się z malarstwem polskim XIX i XX wieku, wspólnie wybrały obrazy nad którymi pracowały przez kilka miesięcy, tworząc scenografie, rekwizyty, stroje i dodatki do inscenizacji 12 obrazów malarzy Młodej Polski. Następnie wcieliły się w postaci z obrazów podczas sesji fotograficznych. Zwieńczeniem cyklu będzie wystawa zdjęć oraz wydanie pamiątkowego kalendarza na rok 2021. 

CUDZE CHWALICIE SWEGO NIE ZNACIE – CO TY WIESZ O WYSPIAŃSKIM? – cykl warsztatów artystycznych dotyczących sztuki min. użytkowej przełomu wieków inspirowanych twórczością Stanisława Wyspiańskiego oraz przybliżający zapomnianą sylwetkę naszego polskiego Leonarda – wszechstronnego artysty malarza, rysownika, dramatopisarza. Odbyły się warsztaty witrażu, malowania na szkle, kolażu, zdobienia ceramiki inspirowanej secesją, powstały też karty z zielników inspirowane twórczością Wyspiańskiego.NIE TYLKO PĘDZEL – FOTOGRAFIA XIX WIEKU – cykl warsztatów artystycznych przybliżających dawne techniki fotograficzne których niesamowity rozwój rozpoczął się na przełomie stuleci doprowadzając następnie do rozwoju i rozpowszechniania kultury i sztuki. Uczestnicy poznali jedną z najstarszych technik fotograficznych, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza - Cyjanotypię i stworzyli własnoręcznie niezwykłe, niebieskie odbitki.RETRO SESJA – sesja zdjęciowa podczas której mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich przemienili się w damy i dżentelmenów z epoki fin de siècle. 

PASTELOVE PLENERY – plener przybliżający technikę pasteli sfinansowany ze środków Gminy Ziębice.

Odbyła się również dwudniowa wycieczka do Huty Szkła Julia, huty z XIX wiecznymi tradycjami. Uczestniczki zgłębiały tam proces tworzenia kryształów oraz samodzielnie próbowały swoich sił w grawerowaniu. Odbyła się również dwudniowa wycieczka do Huty Szkła Julia, huty z XIX wiecznymi tradycjami. Uczestniczki zgłębiały tam proces tworzenia kryształów oraz samodzielnie próbowały swoich sił w grawerowaniu. A w Baldwinowicach rękami uczestników powstał kwiecisty mural inspirowany twórczością naszego “polskiego Leonarda “ - wszechstronnego Stanisława Wyspiańskiego. Projekt zakończył się  w grudniu wernisażem, który ze względu na pandemię odbył się jedynie częściowo w DPS- e w Ząbkowicach Śląskich gdzie zapewniliśmy catering, ciasta, kawę i herbatę. Podczas spotkania wszyscy mieszkańcy obejrzeli wystawę Retro zdjęć powstałą podczas projektu.  wszystkich prac oraz rozstrzygnięciem ogłoszonego na początku projektu konkursu “Wyjdź poza ramy!” na własną interpretację obrazu. Nagrody w konkursie ufundowane dzięki wsparciu Gminy Ziębice. Wydane zostały również pamiątkowe kalendarze na 2021 rok.

109627950 359651011690388 3805081707202825434 o109697939 359651118357044 6004045955597509674 o109712639 359650725023750 5108997731339566640 o121586010 377154706772688 8233507347193113365 n121604907 1004906226689184 3660856645431911326 n121613573 268336101127988 1903109623397430993 ndziewczyny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nekrolog RB

Nakładem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, dzięki finansowemu wsparciu Gminy Ziębice, ukazała się właśnie książka autorstwa Pani Aurelii Przybył pt. "Dawni mieszkańcy Ziębic pochodzenia żydowskiego". Obszerna, bogato ilustrowana i udokumentowana praca będąca efektem wielu lat studiów autorki pokazuje dzieje ziębickich Żydów w trzech częściach: Nostalgiczny projekt - działania realizowane przez uczniów ziębickiego gimnazjum; Historia - ukazująca dzieje ziębickich Żydów oraz Wspomnienia - oparte w dużej mierze na bogatej korespondencji pomiędzy autorką a emigrantami pochodzenia żydowskiego. Niestety obecna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła szerszą promocję książki i możliwość spotkania z autorką i jej bohaterami. Książkę, pomimo czasowego zamknięcia, można nabyć w cenie 23 zł w ziębickim muzeum. W celu zakupu książki prosimy, w dni powszednie w godzinach od 8;00 do 15;00 o zadzwonienie do drzwi muzeum i poczekanie. Pracownik muzeum dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do muzeum. Preferujemy płatności bezgotówkowe. Zapraszamy!

Książkę można nabyć również w internecie na portalu Allegro.pl

 

covid

Zapraszamy w niedzielę 4 października 2020 r. do Twierdzy w Srebrnej Górze na imprezę Twierdza Legend! Będziemy tam z naszą Muzealną Skrzynią Tajemnic.

120301475 3659705574063737 3820103174149870706 oTwierdza Legend Harmonogram m

Informujemy, że w związku z dezynsekcją pomieszczeń, w dniach 31 października (sobota) i 1 listopada (niedziela) 2020 r., muzeum będzie nieczynne. Zapraszamy w innym terminie.

 

W dniu 23 września 2020 r. rozliczono zadanie "Modernizacja systemu alarmu przeciwpożarowego w ratuszu miejskim w Ziębicach - siedzibie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego". Dzięki pozyskaniu środków finansowych przez ziębickie muzeum od Gminy Ziębice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków oraz Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego, możliwe było przeprowadzenie kompleksowych prac modernizacyjnych systemu przeciwpożarowego. Prace prowadzone były w miesiącu sierpniu, a we wrześniu dokonano odbioru konserwatorskiego oraz rozliczono zadanie dzięki któremu ziębickie muzeum zyskało nowoczesny system wykrywania i powiadamiania o pożarze. Wymienione zostały wszystkie najważniejsze elementy składowe systemu, takie jak: centrala alarmowa, czujki pożarowe, przyciski pożarowe oraz syreny alarmowe.

Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w ZIebicach i Tamara Włodarczyk - autorka publikacji o dziejach Żydów na Dolnym Śląsku - zaprasza na wykład on-line, który odbędzie się na platformie Zoom. Temat: Dzieje Żydów w Ziębicach. Data: 27 sierpnia 2020 (czwartek), godz. 15.00 

Link:https://us04web.zoom.us/j/78261727857?pwd=SmJTR2RodXN1MmxPUTM1TGpKQXpMZz09

ID spotkania: 782 6172 7857. Hasło: 6PjHsm 

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – "Kultura w sieci". Partnerami projektu są: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Fundacja ROJT.

zaproszenie Ziebice

W ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego trwają prace modernizacyjne przy systemie alarmu przeciwpożarowego. Działający dotychczas w muzeum system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze pochodził z 1997 r. i był już przestarzały oraz awaryjny. W ziębickim Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego trwają prace modernizacyjne przy systemie alarmu przeciwpożarowego. Działający dotychczas w muzeum system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze pochodził z 1997 r. i był już przestarzały oraz awaryjny. Dzięki pozyskaniu przez muzeum środków finansowych od Gminy Ziębice, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków oraz Sejmiku i Zarządu Województwa Dolnośląskiego możliwe było przystąpienie w bieżącym roku do realizacji tego ważnego dla ochrony naszych zbiorów muzealnych zadania. Prace potrwają kilka dni, w związku z czym do dnia 23 sierpnia muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających. Miejmy nadzieję, że nowoczesny system alarmu przeciwpożarowego w ziębickim muzeum nigdy nie będzie musiał alarmować o zaistniałym pożarze, ale dzięki niemu, cenne ziębickie zbiory oraz sam zabytkowy budynek ratusza miejskiego będą chronione przez nowoczesny i niezawodny system wykrywania, alarmowania i powiadamiania o pożarze.

OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2020 r. MUZEUM CZYNNE

DLA ZWIEDZAJĄCYCH OD WTORKU DO NIEDZIELI, Z WYJĄTKIEM ŚWIĄT, W GODZINACH:

- od wtorku do piątku od godz. 10;00 do godz. 16;00, ostatnie wejście o godz. 15;30

- w soboty i niedziele w miesiącach VI, VII, VIII, IX wejście do muzeum tylko o pełnych godzinach: 11;00, 12;00, 13;00, 14;00, 15;00.

- w soboty i niedziele w miesiącach I,  II, III, IV, V, X, XI, XII wejście do muzeum tylko o pełnych godzinach: 12;00, 13;00, 14;00, 15;00.

wstęp bezpłatny w środy

MUZEUM NIECZYNNE W PONIEDZIAŁKI ORAZ W ŚWIĘTA:

1 i 6 stycznia, Wielki Piątek czynne od 10;00 do 13;00 (ostatnie wejście o 12;30), Wielką Sobotę, I i II dzień Wielkanocy, 1 i 3 maja oraz 2 maja jeżeli wypada w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 2 maja wypada od wtorku do piatku czynne jak w weekend  – ostatnie wejście o 15;00), Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 i 26 grudnia oraz 24 i 31 grudnia jeżeli wypadają w poniedziałek, sobotę lub niedzielę, (jeżeli 24 i 31 grudnia wypadają od wtorku do piatku czynne od 10;00 do 13;00 - ostatnie wejście o 12;00).

ZASADY ZWIEDZANIA ZWIĄZANE ZE ZWIĘKSZONYM REŻIMEM SANITARNYM:

  1. W ZWIĄZKU Z KONIECZNOŚCIĄ ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMIOLOGICZNEGO ZWIEDZAJĄCYM ORAZ PRACOWNIKOM, MAKSYMALNA ILOŚĆ JEDNORAZOWO ZWIEDZAJĄCYCH EKSPOZYCJE NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ 5 OSÓB ZWIEDZAJĄCYCH.
  2. ZWIEDZAJĄCY OCZEKUJĄ PRZED WEJŚCIEM DO MUZEUM I SYGNALIZUJĄ SWOJE PRZYBYCIE DZWONKIEM PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH.
  3. ZWIEDZANIE ROZPOCZYNA SIĘ W GRUPACH MAX 5 OSOBOWYCH PO DOKONANIU POMIARU TEMPERATURY CIAŁA I ODKAŻENIU RĄK PRZEZ ZWIEDZAJĄCYCH. OSOBY, U KTÓRYCH TEMPERATURA CIAŁA BĘDZIE WYŻSZA NIŻ 37º C NIE BĘDĄ WPUSZCZANE DO MUZEUM.
  4. MUZEUM DO ODWOŁANIA NIE PRZYJMUJE GRUP POWYŻEJ 5 OSÓB ORAZ NIE PROWADZI ZAJĘĆ I LEKCJI MUZEALNYCH ORAZ NIE ORGANIZUJE ŻADNYCH IMPREZ I SPOTKAŃ.

W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMIOLOGICZNĄ I MOGĄCYMI WYSTĘPOWAĆ CZASOWYMI ZAMKNIĘCIAMI MUZEUM, PRZED PLANOWANĄ WIZYTĄ W MUZEUM PROSIMY O TELEFONICZNE - NR 74 81 91 378 LUB NA STRONIE www.muzeumziebice.pl/aktualności , SPRAWDZANIE BIEŻĄCYCH INFORMACJI O CZASIE PRACY MUZEUM.

W dniach od 17 do 23 sierpnia 2020 r. Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających w związku z prowadzonymi pracami remontowymi przy modernizacji systemu alarmu przeciwpożarowego.

Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

W innych terminach muzeum czynne zgodnie z informacją o godzinach otwarcia.

nieczynne

W związku z posiedzeniem w siedzibie muzeum komisji i Rady Miejskiej, ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego, informujemy, że w dniu 17 lipca 2020 r. - piątek, muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.    Przepraszamy i zapraszamy w innym terminie.

Ziębickie Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego pozyskało podwójne dofinansowanie do zadania „Modernizacja systemu alarmu przeciwpożarowego w siedzibie muzeum – Ratuszu miejskim w Ziębicach. Zarówno samo muzeum, jak i jego wpisana do rejestru zabytków siedziba, są objęte obowiązkowym systemem wykrywania i powiadamiania o pożarze i ujęte w ogólnopolskiej bazie takich obiektów stworzonej przez Generalnego Konserwatora Zabytków oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie działający w muzeum system wykrywania pożaru pochodzi z 1997 r. i dożywa już swojej technicznej śmierci. Dzięki dofinansowaniu z programu „Ochrona Zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego prace modernizacyjne będą prowadzone po załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności już w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku. Ogółem wartość zadania wynosi niepełna 56000 zł, z czego pozyskano dofinansowanie w wysokości 30000 zł, czyli ok. 54% (10000 zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a 20000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z tym ograniczenia nie jesteśmy w stanie w tym roku zaprosić Was na Międzynarodowy Dzień Muzealnika obchodzony corocznie w dniu 18 maja, czyli Europejską Noc Muzeów odbywającą się zazwyczaj w weekend najbliższy Dnia Muzealnika.Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego i związane z tym ograniczenia nie jesteśmy w stanie w tym roku zaprosić Was na Międzynarodowy Dzień Muzealnika obchodzony corocznie w dniu 18 maja, czyli Europejską Noc Muzeów odbywającą się zazwyczaj w weekend najbliższy Dnia Muzealnika.14 maja 2011 r. zaprosiliśmy Was na Ziębicką Noc Muzeów po raz pierwszy. Od tej pory zapraszaliśmy Was w nasze święto corocznie. Oj, działo się w naszym muzeum! Porywaliśmy Burmistrza Ziębic, torturowaliśmy i spaliliśmy czarownice, oglądaliśmy potyczki rycerzy, honorowaliśmy sybiraków i kresowiaków, piekliśmy pierniki, podziwialiśmy piękne kompozycje kwiatowe, słuchaliśmy rocka, oglądaliśmy filmy, tańczyliśmy przy żydowskiej muzyce i poznawaliśmy żydowską kulturę i obyczaje... Przede wszystkim jednak chwaliliśmy się naszymi zbiorami. Mamy nadzieję, że po unormowaniu się sytuacji epidemiologicznej będziemy spotykali się na Nocach Muzeów w ziębickim muzeum jeszcze wielokrotnie. Do zobaczenia!

CCI 000786

Informujemy, że od dnia 12 maja 2020 r. do odwołania Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach będzie czynne dla zwiedzających tylko w dni powszednie od wtorku do piątku w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Po uzgodnieniach z organizatorem i władzami sanitarnymi praca muzeum będzie przebiegała w trybie szczególnym, t.j.:

- wejścia do siedziby muzeum będą limitowane, a chęć zgłoszenia zwiedzania trzeba będzie zasygnalizować dzwonkiem umieszczonym przed drzwiami wejściowymi do budynku;

- maksymalnie muzeum będą mogły zwiedzać jednocześnie 4 osoby – pozostałe osoby będą oczekiwały na wejście przed budynkiem;

- zwiedzający wpuszczani do budynku będą mieli mierzoną temperaturę ciała, zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych oraz dezynfekcji rąk;

- zwiedzający będą musieli podczas zwiedzania zachować bezpieczny dystans od innych osób wynoszący co najmniej 2 m;

- podczas zwiedzania zabronione będzie dotykanie przez zwiedzających rękami jakichkolwiek przedmiotów i powierzchni;

- muzeum nie będzie organizowało zajęć, lekcji muzealnych i innych imprez oraz spotkań;

- muzeum będzie mogło być doraźnie, bez wcześniejszego uprzedzenia, czasowo zamknięte dla zwiedzających lub jego praca będzie mogła zostać ograniczona;

- ze względu na konieczność zachowania zaostrzonego reżimu sanitarnego wewnątrz budynku, związanego z zaangażowaniem większej liczby pracowników w bezpieczną obsługę zwiedzających, muzeum nie będzie czynne w soboty, niedziele i święta.

MUZEUM BĘDZIE CZYNNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH:

we wtorki i piątki w godz. od 10;00 do 16;00 – ostatnie wejście o godz. 15;30

w środy i czwartki w godz. od 10;00 do 17;00 – ostatnie wejście o godz. 16;30

w środy wstęp bezpłatny.

Szanowni Państwo!
W związku z pojawiającą się możliwością wznowienia przyjmowania zwiedzających przez muzea, informujemy, że trwają przygotowania do otwarcia dla publiczności naszego muzeum. Obecnie konsultujemy zasady naszej działalności w zaostrzonym reżimie sanitarnym z organizatorem i władzami sanitarnymi. O kolejnych krokach będziemy Państwa na bieżąco informowali. Pozdrawiamy z nadzieją na rychłe spotkanie w progach naszego muzeum.

W związku ze stanem epidemii Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach jest od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania nieczynne dla zwiedzających. Tym samym od 12 marca 2020 r. do odwołania, do muzeum nie będą wpuszczani zwiedzający, a wszelkie zaplanowane imprezy, zajęcia, warsztaty i lekcje muzealne zostają odwołane. 

Zalecamy załatwianie wszelkich spraw pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP: /msgdz/ESP. Można również pozostawiać wiadomości w skrzynce pocztowej przed wejściem do muzeum lub kontaktować się telefonicznie pod nr 74 81 91 378.

nieczynne