W dniu 7 czerwca 2008 r. w warszawskich Ogrodach Frascati przy ul. Rozbrat odbył się II Piknik Historyczny, którego istotną częścią był Festiwal Muzealny podczas, którego zaprezentowało się 40 muzeów z całej Polski. Organizatorem Pikniku oraz Festiwalu było Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wśród muzeów biorących udział w festiwalu było również Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, które wystawiło swoje stoisko promocyjno - informacyjne obok największych placówek muzealnych w kraju, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Żup Solnych w Wieliczce, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Śląskie w Katowicach. Ziębickie muzeum przedstawiło bogatą ofertę wydawnictw muzealnych: katalogi zbiorów, przewodnik po muzeum, folder turystyczny oraz widokówki, a także prezentację multimedialną - film opowiadający o naszych zbiorach przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach pod kierunkiem pana Grzegorza Noculaka. Oprócz własnych materiałów promocyjnych na stoisku ziębickiego muzeum prezentowano również wydawnictwa promujące nasze miasto przekazane przez Referat Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz materiały promocyjne ziębickich instytucji związanych z obsługą turystów (restauracje, noclegi). Jak cała warszawska impreza tak i stoisko naszego muzeum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków, nasze materiały rozchodziły się jak świeże bułeczki, a pracownica muzeum pani Anita Kubik udzielała odwiedzającym nasze stoisko wyczerpujących informacji zarówno na temat oferty naszego muzeum jak i atrakcji samego miasta i regionu. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również odtwarzana przez cały dzień prezentacja multimedialna. Okazało się, że wśród osób odwiedzających II Piknik Historyczny byli też tacy, którzy już kiedyś nasze muzeum odwiedzili i chętnie rozmawiali o naszych zbiorach oraz zapoznawali się z aktualnymi wydawnictwami i materiałami promocyjnymi.

Mamy nadzieję, że warszawska impreza, obok innych prowadzonych działań promocyjnych, odbywająca się u progu tegorocznego sezonu turystycznego przyczyni się do zwiększenia liczby turystów odwiedzających nasze muzeum oraz miasto, pomimo trudności komunikacyjnych związanych ze słabym dostępem do Ziębic komunikacją publiczną, szczególnie autobusową i wysokich cen paliw. Mamy również nadzieję, że oprócz zwiedzenia ziębickiego muzeum, zabytków miasta i parku, przybywający tu turyści będą mogli liczyć na inne atrakcje, w tym na dobry nocleg w umiarkowanej cenie oraz wspaniałe wyżywienie na terenie naszego miasta.