Poważną kwotą w skromnych wydatkach ziębickiego Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego są koszty oświetlenia korytarzy, sal i gablot ekspozycyjnych oraz biur. Już od wielu lat ze względu na oszczędności  budżetowe zaświecano światło na korytarzach, w salach oraz gablotach ekspozycyjnych tylko kiedy byli tam zwiedzający, wymieniono też tam gdzie to było możliwe żarówki z tradycyjnych żarowych na jarzeniowe zużywające mniej prądu. W bieżącym roku muzeum mimo kłopotów budżetowych zainwestowało w dalsze oszczędności na oświetleniu. Wymieniono już łącznie  183 żarówki zamieniając  tradycyjne żarówki żarowe lub świetlówki na nowoczesne i energooszczędne żarówki LED. Niebagatelne znaczenie ma też fakt , że oświetlenie LED jest „zimne” co ma znaczenie szczególnie w oświetlaniu gablot ekspozycyjnych z muzealiami.  Dzięki temu zużycie prądu na oświetlenie pomieszczeń muzeum zmniejszyło się aż o 5660 W. Jest więc i oszczędnie i ekologicznie, bo mniejsze zużycie energii wpływa na redukcję zanieczyszczeń i efektu cieplarnianego związanych z jej wytworzeniem. W miarę możliwości finansowych stopniowo będą wymieniane pozostałe źródła światła w muzeum, tak aby wszystkie były energooszczędne i przyjazne środowisku.