6 czerwca 2009 r. w warszawskim Parku im. Rydza - Śmigłego (Ogrody Frascati przy ul. Rozbrat) odbywał się III Piknik Historyczny, a w ramach tego pikniku Festiwal Muzealny (Festiwal instytucji historyczno - kulturalnych). Impreza ta organizowana jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, w tegorocznej edycji Festiwalu Muzealnego zaprezentowało się 40 placówek z całej Polski, w tym jedyna z Dolnego Śląska - Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Na ziębickim stoisku promocyjnym Warszawiacy mogli zapoznać się z ofertą wydawniczą muzeum oraz otrzymać materiały promocyjne naszego muzeum, Ziębic, a także uzyskać wyczerpujące informacje dotyczące zbiorów muzeum i naszego miasta. Pokazywano też filmy dotyczące ekspozycji Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego . Stoisko ziebickiego muzeum cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających Piknik, w sumie udzielono informacji i rozdano materiały promocyjne ponad 300 gościom. Wśród odwiedzających nasze stoisko było wielu byłych mieszkańców Ziębic i Dolnego Śląska obecnie mieszkających w Warszawie, ale także osób zainteresowanych turystyką, zabytkami i atrakcjami krajoznawczymi. Festiwalowi Muzealnemu towarzyszyło sporo interesujących imprez o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, m.in. przestrzenna gra edukacyjna p.t. "79-89 droga do Senatu" oraz koncert Michała Urbaniaka. Stoisko promocyjne Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego zostało przygotowane we współpracy z Referatem Promocji i Integracji Europejskiej Urzędu Miejskiego w Ziębicach.