Uchwałą Rady Miejskiej w Ziębicach nr 477/VIII/2022 z dnia 24 listopada 2022 r. Statut MDŚ w Ziębicach, po uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadano statut Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach jednocześnie zmieniając nazwę naszego muzeum. Od 1 stycznia 2023 muzeum przestaje działać pod dotychczasową nazwą Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego i znacznie funkcjonować jako Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach. Motywacją do zmiany nazwy naszego muzeum był fakt, że jego obecnie obowiązująca nazwa nie oddaje różnorodności naszych zbiorów i w powszechnym odbiorze zawęża je jedynie do artykułów gospodarstwa domowego, co jest mylące. Jesteśmy przekonani, że interdyscyplinarność zbiorów naszego muzeum znajdzie lepsze odzwierciedlenie w nazwie Muzeum Domu Śląskiego w Ziębicach, ponieważ obok historycznych sprzętów gospodarstwa domowego w naszych zasobach znajdują się bogate zbiory śląskiej sztuki, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz zbiory o charakterze historycznym. Muzeum Domu Śląskiego pozostaje następcą prawnym Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Wraz ze zmianą nazwy stopniowo będą zmieniać się też nasze ekspozycje stałe, tak aby jeszcze lepiej oddawały charakter „nowego” muzeum.

Muzeum logo podstawowe m